Megpróbáltam összefoglalni, hogy szerintem mi történt Magyarországon a rendszerváltás idején. Publicisztikánál több, esszénél kevesebb, és nyilván sok ponton vitatható. Én így látom. Első rész.
Hogy mikor és hogyan született meg a »deal«, az egyezség, tulajdonképpen lényegtelen. Annak formája, mikéntje is. A nyolcvanas évekre egyértelművé vált, hogy változás lesz. Aztán az is, hogy a nagyhatalmak közös érdeke a békés átmenet. A békés átmentés, a csöndes átállás, az árnyékban történtő átállítás.
Ahogyan a hatvanas-hetvenes évek kommunista/szocialista–nyugati üzletei [nyíltak és titkosak egyaránt] is nyilván a pénzről, a haszonról, a befolyásszerzésről szóltak.
Az amerikai (nyugati) fél továbbra is a régi kommunista elittel, illetve a hozzá ezer szállal kötődő új elittel kívánt üzletelni. Reagen amerikai elnök megtette, amit kellett, csillagháborús politikájával összeroppantotta az ellenséget, legalábbis felgyorsította a végzetes végjáték folyamatát. Az erjedés, majd romlás idején megérkeztek a befektetők, hogy befejezzék a munkát.
Jellemzően közgazdászokról, jogászokról volt szó, de szinte kizárólag úgy nevezett értelmiségiekről, akik – mint ezt később kiderült – nem sok érdeklődést mutattak hazájuk sorsa, az emberek általános jóléte, az állami vagyon megtartása iránt.
Számosan a marxizmus felől érkeztek, sok-sok lukácsista, maoista, újbaloldali, etc „ifjútörök”. Többségük már a hetvenes, nyolcvanas években Nyugatra is járhatott, ahol kapcsolatot épített, építettek azzal a társutas, baloldali, újbaloldali értelmiséggel, amely ’45, de főleg ’68 után ott is eluralta a kulturális, gazdasági életet. Kényelmes, védett életet éltek.
A szovjet fél? Annak sok szava nem lehetett ekkoriban, el volt foglalva a saját összeomlásával, saját sztálinistái, bigott kommunistái ellenállásával.
Amíg a Szovjetunióból megmaradt Oroszország élén a sokszor csupán részeges bábnak tűnő, mindenesetre az állam szétlopását nyugodt bódulattal vagy cinizmussal végignéző Jelcin állt [és belső köre, az úgy nevezett „Család”], addig nem is volt túl sok gond a nyugatiakkal való együttműködésben. Kevesen gondolták, hogy utódja, Putyin történelmi szereplő lesz, és a cserélődő új és új amerikai elnököket mind túléli, az orosz birodalmat mintegy újraépítve. Módszerei finoman szólva is vitathatóak, ám teljesítménye aligha. Főleg a kétezres éveket tekintve. Addig, ha birodalmi szemszögből nézzük szinte végig ügyesen, jól taktikázott, a lázadásra kapható vagy arra alkalmasnak vélt oligarchákat megfegyelmezte. Ha kellett börtönnel, máskor csak trükkökkel vagy pofátlan einstanddal, és kiépítette saját hálózatát. Részben régi KGB-s társaiból, részben gyerekkori, fiatalkori ismerőseiből, sporttársaiból – dörzsölt, ravasz titkosszolgálati szakemberként pontosan tudta, kiben bízhat, s kiben nem.
De vissza ’89-hez. Amikor a szocializmus és a megreformálhatóság [lásd az állandóan szerelt, „javított” kommunizmus történetét] helyett a „békés átmenet” és a „spontán” privatizáció lett a kulcsszó. Ez lett az uralkodó, megkerülhetetlen narratíva, jellemzően pozitív jelzőkkel, gondolatokkal társították, mintha nem az állami vagyon szétherdálásáról, hanem a valódi piaci versenyről, a demokrácia egyetlen útjáról lenne szó.
A privatizáció erőltetésében kulcsszereplő volt az a média, amelyben kollaboránsok, titkos munkatársak, pártemberek és igazodók serege dolgozott, és az irányítás ’90-ig jórészt a kiválasztott, zömmel Moszkva felé a végtelenségig hű káderek kezében volt. Akiknek jelentős része szintén átmentette magát.
Nos ez a média, leegyszerűsítve és összességében nézve nyilván ellenérdekelt volt a tisztázásban, a valódi újrakezdésben. Ekkor még számtalan volt ÁVH-s dolgozott kulcspozíciókban, olyan emberek, akik nem megfigyelésekben, hanem ártatlan emberek kivégzésében játszottak kulcsszerepet. Olyan káderek, mint a Rádió elnöke, Hárs István vagy a Rádió és Tévé nagy embere, Ipper Pál. S bár Komlós János vagy Kardos György nem élt már a nyolcvanas évek végén, a tanítványaik elemükben voltak. Ugyanez igaz a Néphadsereg egykori agitpropos hadnagyára, Vitray Tamásra, és a mellette felemelkedő kismesterekre.
Volt, hogy ezek az elfelejtett, valódi újságírók és riporterek a rendszerváltás idején munka nélkül, máskor csak befolyás nélkül maradtak, az igazán fontos csatornákon nem ők, vagyis ők nem szólalhattak meg. S ha mégis megjelentek a fontos cikkek vagy jegyzetek, még mindig ott volt a lejáratás és izolálás jól bevált módszere.
Aczél Györgytől, a médiacár Siklós Norberttől [KGB] vagy Lakatos Ernőtől [Agitprop] kétségtelenül lehetett tanulni. Aprólékosan összerakott, látványpékségnek is tekinthető kultúrát és médiát teremtettek, amellyel kapcsolatban bent és kint [Nyugat] is észrevehetőek voltak a szabadság ügyesen és precíz mérleggel lemért „kis körei”. Ehhez szükség volt a legmegbízhatóbb emberekre.
Ez a Romániához, Bulgáriához, Lengyelországhoz, de akár Csehszlovákiához viszonyítva is meglepően tágas tér több szempontból is hasznosnak bizonyult.
Kádár pedig megteremtette a Legvidámabb barakk és a „jó Kádár” legendáját, észrevétlenül, a hétvégi rántott húsok és Trabantok segítségével korrumpálta vagy próbálta korrumpálni szinte a teljes társadalmat. Kár lenne ítélkeznünk. Ki vitatná az egész huszadik századot végigszenvedő, Trianont, a Horthy-korszakot, a második világháborút, a német, majd szovjet megszállást, az őrült Rákosiék, Nagy Imréék, Kádárék diktatúráját végigélő, végigrettegő – és mások által persze végigasszisztáló – magyar társadalom jogát a kinyújtott parizeres zsömle elvételére?
Közben azért a szocialista propaganda is megváltozott, finomodott, a nem is savanyú, hanem keserű magyar narancsból édeskés piros arany lett, volt sok szelep, kikacsintás, látszólagos vagy valódi szabadságmorzsák, de az irányítást soha nem adta ki a kezéből a párt. Akár egy jó hadseregben, mindenhol megvoltak a megfelelő emberek, olyan pártnyaloncok, akik szinte kivétel nélkül komoly karriert építettek maguknak a rendszerváltás, rendszerváltoztatás után [lásd: őt vagy őt]. Már, ha megélték. Ha nem ölte meg őket egy szovjet katonai autó, vagy nem haltak bele a lelkiismeret-furdalás vagy stressz okozta daganatba, esetleg nem fulladtak bele a Balaton 10 centis vízébe.
Sajnos valószínű, hogy ennek így kellett történnie, az állambiztonság később publikált tervének megfelelően szinte az egész sajtó a békés átmenet fontosságát harsogta, terjesztette, ki-ki a maga stílusában. Nem volt még internet, nem volt még semmi, volt a sajtó, meg a suttogó propaganda, ami még mindig jól működött, kitűnően el lehetett terjeszteni szinte bárkiről, hogy szélsőséges, s csak vért, koncot akar.
És ne vegyük el: ez jó jelszó volt, kellemes, léleksimogató, ahogyan a szabadság, a szolidaritás, a béke, az egyenlőség korábban, és ez a rezsim ugyanúgy kisajátította ezzel az egész táblát: hiszen ellentéte csak a háború, a véres forradalom lehetett.
Mert azért mégis volt más út, Krassó Györgyék, Molnár Tamásék és sokan nem vért akartak látni, csak felelősségre-vonást, börtönbüntetéseket, a régi elvtársak kiszorítását az üzleti és politikai életből, s még inkább annak megakadályozását, hogy liberális bőrbe öltözött gyermekeik, az egykori maoista, marxista csoport szépen átvegye a stafétát. Ahogyan egy önző gyerek, mindent magához ölelve a játékos-asztalról.
Volt esély a valódi hatalomátvételre, az egykori kommunista dinasztiák kiszorítására, vagy háttérbe szorítására? Nem sok: a kisgazdákat és a szocdemeket, ahogyan a nagy szalámizás idejében [’45-től], úgy a nyolcvanas évek végétől is ügyesen bomlasztotta a párt. S persze bomlasztották „önmagukat” is.
Jól jött persze a sok kripto-kommunista és egyéb beépített vagy ki tudja, hogyan odakerült ember, a számtalan gyanús káder a vezetésben. Volt ott később köztörvényes ügyekbe keveredett ügyvéd, akiről nehéz elhinni, hogy valaha szociáldemokrata lett volna, és sok más kétes alak. A szomorú történet végén a párt már a választási startvonalnál eltűnt a történelem szemétdombján, rosszabbul járva a ’90-es választáson még nem is olyan rosszul szereplő kisgazdáknál. Az ő haláltusájuk tovább tartott.
Az egyetlen igazi meglepetést – főleg az SZDSZ számára – az MDF tartogatta. A népi értelmiség csapata a vártnál ügyesen felépítette magát, ez azzal együtt is nagy siker, hogy győzelmük nem lehetett annyira a hálózat ellenére.
Aztán nyertek. Nem utolsósorban azért, mert a belső magot komoly, tekintélyes, nagyon is dörzsölt és okos emberek alkották. Csakhogy a „három Cs-t” említsük: Csengeyt, Csoórit és Csurkát nem lehetett csak úgy félresöpörni. Nem voltak gyengék, nem adták fel, az elképesztő túlerő ellenében – lásd még a Médiaháborút vagy a Taxisblokádot – sem dobták be a törülközőt. Az egyszerre istenített és átkozott Antall József belehalt ezekbe az évekbe, de az országot csak átvezették a legrosszabb, legnehezebb időszakon. Azzal együtt, hogy számtalan hibát elkövettek, néhol szándékosan, máskor hozzá nem értésből vagy nyomáskényszerből, és azzal együtt, hogy nem nagyon, s főleg nem eléggé nyúltak hozzá a régi hálózathoz. Amely pókháló-szerűen szépen átfonta az államot. De miért szaladnánk ennyire előre?
Folytatom.
Fotó: Antall József és Göncz Árpád / PS