Megpróbáltam összefoglalni, hogy szerintem mi történt Magyarországon a rendszerváltás idején. Az írás második részében a külkeres hálózatot, és annak átmentését igyekszem bemutatni.
A nyolcvanas évek közepén, végén a piac nyilvánosan is kinyitott. A jelentkezők, azaz a vásárlók már megvoltak, mások mellett amerikai, német, francia és osztrák cégek várták a nagy pillanatot. Borvendég Zsuzsanna történész kutatásaiból tudjuk, hogy a németek például már évtizedekkel azelőtt ígéreteket kaptak a Kádár-rezsim külkereseitől [közvetve a szocialista államtól], hogy ők lesznek az elsők az asztalnál, ha majd lesz privatizáció. Olyan „üzletemberek” nyertek megerősítést, akik korábban a Harmadik Birodalmat szolgálták.
Ennek a német tőkecsoportnak tehát nem célja és érdeke, hogy minden tekintetben visszaálljon az országban az 1945 előtti gazdasági rendszer. Feltételezte azonban, hogy később az állam majd elad és bérbe ad bizonyos vállalatokat és ily módon fokozatosan újra visszatér Magyarország a kapitalista gazdasági rendszerhez.
Ahogyan Hoffmannék, úgy a „mi” „kommunista” külkereseink sem voltak ostobák. Ismerték a belső és a világszintű folyamatokat is, ezért aztán a vezető impexesek pontosan tudták és látták, hogy a szocializmus előbb-utóbb összeomlik, s felkészültek a változásra.
Amúgy Bródy János apja, Bródy András is vezető közgazdász volt, ahogyan a pár évvel ezelőtti méltatásban írták:
„1964-ben Ford-ösztöndíjjal meghívták a Harvard Egyetemre, ahol egy évet töltött el. Akadémiai doktori disszertációját 1969-ben védte meg. Ezt követően tanított többek között Zambiában, Indiában, Ausztráliában, Japánban és Franciaországban is.”
Tipikus hálózati ember, ha nem is biztos, hogy beszervezték, nagyon hasonló karriert látunk, mint mondjuk Vágó István apjának esetében. Ott maga Vágó lett külkeres, hogy a Medimpex után Vitray Tamás felfedezze, és a tévébe vigye. Nem tudjuk [hiszen nem kutattuk], hogy Bródy András üzletelt-e ex-nácikkal, külkeres rokonai igen.
Bródy Istvánról – Bródy Sándor író egyik fiáról – ezt mondta nekünk Borvendég Zsuzsanna még egy régebbi interjúban:
„A két világháború között Berlinben is élt, ami a Komintern pénzügyi központja volt ebben az időszakban. Nem tudom pontosan, mit csinálhatott ekkor, de az biztos, hogy 1945 után a moszkovita és Komintern-vezér Vas Zoltán embere volt. Vas küldte őt 1947 tavaszán Németország angolszász övezetébe, hogy megkezdje a gazdasági tárgyalásokat.
Ebből az apró részletből is látjuk, hogy az a náci-ellenes ideológia, amelyet a propaganda harsogott, az üzlet területén semmit sem számított. Arra viszont alkalmas volt, hogy a nácizmust, fasizmust és egyáltalán minden jobboldali vagy annak gondolt eszmét összemosva megteremtsék az átlagpolgárnak a látható, minden hétköznap gyűlölhető ellenségképet. [Gondoljunk Orwell „két perc gyűlöletére” az 1984-ből].
Ahogyan a „mi” kommunistáinknak, úgy a külföldi üzletfeleknek sem számítottak a nagy szavak és eszmék. A régi kapcsolatokra, a közös múltra és a közös feketézésre – és a Magyar Népköztársaság közös kirablására – viszont lehetett építeni. Ne feledjük, ezek az emberek szinte mindent tudtak egymásról, volt, hogy mindkét partner kulcsembere hazája titkosszolgálatának dolgozott, tudták, mivel zsarolhatják a másikat, de azt is: a másik fél is mindenre hajlandó.
Ebből is adódott, hogy a nyugati partnereknek a korrupt, de kezes hatalmi és pénzügyi elit megtartása, le nem váltása volt a céljuk. Hiszen az eredeti egyezségeket is velük kötötték meg.
Azt is csak később tudtuk meg, mennyire fontos volt az a ’88-as út, amikor Kádár János utódja [és feltételezett örököse], Grósz Károly kivitte az impexes vezetőcsapatot Londonba. Egyszerre az összes főkádert, hogy kint, az akkor már rég nem ellenséges Nagy-Britanniában egyezkedjenek. Hasonló szimbolikus üzenete volt annak, amikor szintén Grósz Amerikába ment, hogy Disneylandben pózoljon a kameráknak az SZDSZ talán legfontosabb háttér-emberével [bár a „háttér-ember” elég nagy túlzás, hiszen ahogyan az idő haladt, egyre kevésbé titkolta a kötődését], Mark Palmer amerikai nagykövettel együtt. Akkor még úgy tűnt, Grósz is tényező lehet, aztán hamar lenullázta magát hírhedt fehér-terroros beszédével.
S ha már a Malévot emlegettük: a cég a szocializmusban a katonai szolgálat, azaz az MNVK-2. alá tartozhatott. Erre utal, hogy a hetvenes években szinte az összes vezetője a katonai hírszerzés [felderítés] embere volt. Azt is tudjuk, hogy az MNVK-2.-t a szokásosnál is szorosabb szálak fűzték a szovjet titkosszolgálathoz, a KGB-hez.
Ezt is csak onnan tudjuk, hogy a „kis Grószt” a kilencvenes évek közepén beidézték tanúnak az Agrobank-perben. Egy korabeli cikkből kiderült, hogy az ifjú Grósz „1987 és 1989 között Kovács Mihály munkatársaként a londoni cég magyarországi képviselője volt. Elmondta, a ’80-as évek elején Londonban a Malév kirendeltségén dolgozott, és ott ismerkedett meg Kovács Mihállyal, aki később felajánlotta neki, hogy dolgozzon vele. A tanú hozzátette, a vádlott tudta róla, hogy ő Grósz Károly fia, de apjával kapcsolatban sohasem kért tőle szívességet.”
Sohasem – ez a lényeg. Még érdekesebb, ha hozzátesszük, hogy a már említett ’88-as impexes út egyik célpontja éppen Kovács Mihály farmja volt. Kik mentek Londonba?
Említettem már, hogy rajtuk kívül ott volt a londoni küldöttségben az impexes-külkeres hálózat apraja-nagyja: az Ikarus, a Chemolimpex, a Tungsram, a Monimpex, a Nikex, a Ganz-Lokomotív és a Chinoin vezérigazgatója és a Kőbányai Gyógyszerárugyár tudományos igazgatója is. Bár a sajtó nagyrésze nem írt Kovács meglátogatásáról, a Magyar Hírlap igen:
„A hivatalos program után a kormányfő az évtizedek óta Nagy-Britanniában élő Kovács Mihály London közelében lévő farmjára látogatott, majd a brit főváros Galwick repülőteréről hazaindult” – írták. Az üzletembernél tett külön-vizitre a Grósszal készített interjúban is kitértek. A riporter egy ismert bizalmi újságíró volt: Pintér Dezső. A rendszerváltás után a TV2 elnöke, szintén dúsgazdag ember.
Mire volt jó ez a találkozó? Arra biztosan, hogy Bartha és Kovács elmélyítsék a kapcsolatukat.
Nem mellesleg a sajtó egy része – és azok a véleményvezérek, akik a kilencvenes években szinte egyeduralkodónak számítottak – koncepciós pert és antiszemitizmust emlegetett az ügy kapcsán. [Ami azért is érdekes, mert Kovácsékat már az MSZP-SZDSZ kormány idején tartóztatták le.] Az ellenforradalmárból Horn Gyula fizetett főtanácsadójává vált Popper Péter dühös, agresszív publicisztikát írt, mások – például Bálint András, ismerten SZDSZ-es színművész vagy Jancsó Miklós – pedig a jelenlétükkel protezsáltak Kovács és Kunos Péter [mostani Mazsihisz-főkáder] mellett.
A felsoroltak között van néhai Secu-ügynök, aki „jobboldaliból” MSZP-s lett [Bodor Pál]. Vezető SZDSZ-es ideológus [Kis János „filozófus”], a diktatúra volt minisztere [Faluvégi] és persze egy seregnyi közgazdász és jogász. Honnan is indultunk? Innen:
„A nyugati üzletemberek egy része kommunista társutas volt, baloldali, esetleg liberális, neoliberális, másik része apolitikus, esetleg konzervatív, de mindegyikük a könnyebb utat, a kitaposott ösvényt választotta. Azt a kiemelt helyzetben lévő csapatot, amelyet a hetvenes, nyolcvanas években építettek fel a Magyar Népköztársaságban [és építette fel önmagát részben természetes módon], mind a legendáját [„reformer-közgazdászok” és „lázadó értelmiségiek”], mind a hátterét, a mindennél fontosabb kapcsolat-rendszert biztosítva. Jellemzően közgazdászokról, jogászokról volt szó, de szinte kizárólag úgy nevezett értelmiségiekről, akik – mint ezt később kiderült – nem sok érdeklődést mutattak hazájuk sorsa, az emberek általános jóléte, az állami vagyon megtartása iránt.”
Rendszerszerű, hogyha ezt a hálózatot „támadás” érte, akkor sok-sok szereplő megmozdult. Az ismert értelmiségiek, szóval az előbb említett kör. Maga Kovács is antiszemitizmust emlegetett, sőt, a letartóztatását összemosta a Holokausztban átélt traumájával. „Az arany miatt május 8-án reggel hatkor jöttek értem. Ötven évvel korábban napra, órára pontosan ekkor szabadultam a koncentrációs táborból… Mondták, aranycsempész vagyok, több aranyat hoztunk be, mint amennyit kivittünk. Magyaráztam, bizony így volt, kétszáz kiló színaranyat, 24 karátosat vittünk ki, visszahoztunk hatszáz kilót, de beötvözve, kilenc karátosat. Egyszerű, nem?” – mondta egy interjúban.
Ha már korábban az osztrákokat is említettük. Nem ebben a többrészes írásban fogjuk feltárni a spontán- vagy inkább rablóprivatizáció teljes történetét, de érdemes egy igazán húsbavágó példával bemutatni, hogy mi történt. Közismert, hogy a magyar élelmiszeripart – ahogyan sok más ágazatot – rettenetesen leépítették a kilencvenes években. Különösen vérlázító, ami az addigi egyik húzóágazattal, a cukoriparral történt. Annak története egyfajta „állatorvosi ló”.
Fotó: Mickey, Grósz és Palmer / PS