Rajk László építész, az SZDSZ ismert politikusa 2019-ben hunyt el. Apja a hírhedt belügyminiszter, Rajk László volt. Utóbbit a kommunista mozgalomban, majd a kilencvenes évektől az MSZP-hez és az SZDSZ-hez hű sajtóban, valamint a „társutas” történészi körökben gyakran mártírnak nevezték. Nem volt az. Egy sötétmúltú kommunista politikus volt, akire saját elvtársai, Rákosi Mátyásék féltékenyek lettek, majd belekeverték abba a koncepciós perbe, amelyhez [a Sztálin-Tito harc miatt] egy „nagy név” amúgy is kellett.
Ha máshogy esik, talán ő végezteti ki Péter Gábort, vagy valaki mást. De éppen rossz helyen állt, így az őrület vonata őt is elütötte.
Számunkra, az átlagembereknek elképesztő szituáció. De ez eddig ismert, ezért [is] hívta ezt a társaságot Máthé Áron frappánsan az „ÁVH-s családi és baráti körnek”. Azt is tudjuk, hogy az SZDSZ másik fontos emberének, Pető Ivánnak az apja is ÁVH-s volt.
Mi mást tettek volna? Eörsi Mátyás, Bauer Miklós is jogász volt. Meg persze az öreg Bárd Károly is.
De engem most Rajk László érdekel.
Meg egyáltalán mit gondolt az öreg Bauerről? Leült vele, beszélgettek?
Megkérdezte tőle, hogy
Sőt, nem kérdezte meg Eörsi Mátyást, hogy „figyelj már Matyikám, az rendben van, hogy harcolunk az MDF ellen, mert itt ismét nekünk kell irányítanunk, nekünk, a kádergyerekeknek, de az nagyon nincs rendben, hogy te ezt a szar alakot az irodádban alkalmazod”. Amire Eörsi esetleg:
„Hát a Bauerre mondjuk. Mégiscsak azt mondják, hogy ott volt.”
„Nem volt ott.”
Tényleg ez foglalkoztat, hogy ez sohasem került szóba? Meg valójában mi szükségük volt az akkor már öreg Bauerre? Vagy az öreg Bárdra? Olyan jó jogászok voltak ilyen idősen? Már a nyugdíj előtt voltak.
Miért van az, hogy egy ilyen jellemtelen ember, amilyen Eörsi Mátyás, egy olyan alak, aki ilyen embereket alkalmazott az irodájában, szóval ő nem tűnik el a politikából? Miért nem vonul vissza? Vagy a Bauer Tamás miért nem vonul vissza? Vagy miért nem hallgat?
De a többiek? Ezek még mindig itt vannak és politizálnak.
Sőt.
„Nem tartozott azok közé a vezetők közé, akik utasításokat adtak a törvénysértésekre, kínzásokra, és nem tartozott azok közé a vizsgálótisztek és verőemberek közé sem, akik azokat végrehajtották. […] De, ismétlem, büntetőjogi felelősséget nem találtak az esetében, holott kerestek, amikor a párt élén olyanok álltak, akiket az ötvenes években meghurcolt az ÁVH.”
Ezt írta. Azt írta, nem találtak nála semmit. Mutatok akkor én most egy eredeti, kommunista iratot a BM-ből [pontosan a levéltárból, még egy régi hamvas intézetes papír másolata]. 1962-ben készült, az öreg Bauer akkor már a Komplexnél volt.
– ezt írták azok, akik még pontosan tudták, hogy mit tett. Azok, akik – ahogyan a többi ÁVH-snál is – csak azokat az ügyekkel foglalkoztak, amelyekben kommunisták voltak az áldozatok.
De idézek ebből az iratból még egy részletet, mert ez nagyon jellemzi a Bauer Miklós, Eörsi Mátyás-féle emberek jellemtelenségét.
Ugyanilyet olvastam a cinikus főtisztről, Janikovszky Béláról is. Valahol nem meglepő: a korábbi munkatársak hallgatták ki őket. Furcsa lehetett. „Hát ott voltál, Lajos, miért kérdezed? Neked parancsoltam meg, hogy verjed le a veséjét.”
„Tudtam bizonyos törvénytelen módszerekről, de elvétve”. Hát persze. Majd a lényeg, úgy szeretném, hogy ezt elolvassa Bauer Tamás [ha nem olvasta már, mielőtt elvileg zároltatta apja anyagát a levéltárban]:
Az utolsó félmondat annyira BM-es, annyira újbeszél: „a vizsgálat során meghaltak”. Öregek voltak, betegek, aztán meghaltak.
És mire hivatkozott a fia 2021-ben [minek, házhoz jött a pofonért]? Erre: „Bauert 1953. január 12-én Péter-ügyben letartóztatták, bizonyíték hiányában 1953. november 18-án szabadlábra helyezték”.
Hogyan? Ebben az iratban sorolják a bizonyítékokat. Ott, akkor, 1953-ban jóval több irat, tanú állt a rendelkezésükre. De még 1962-ben is, amikor ez az irat készült.
Nem az történt, hogy Bauert valamiért elengedték? De miért? Miért engedték el? Nem azok az igazán gyanúsak, akiket elengedtek?
Ha valaki azt mondja, ez a múlt, annak van egy rövid megjegyzésem: ifjabb Komlós János jogász, ma is befolyásos üzletember, régen a Gyurcsányt is alkalmazó Creditum privatizációs cégnél kezdte. Janikovszky Béla és Éva közös gyermeke [a másikat ugye elvették az anyjától] Janikovszky János. A Videotonban dolgozott, az NSZK-ba küldték, majd hazajött már igen jómódúan, és ma övé a Móra Könyvkiadó. Bauer fiát említettük. Eörsit is.