Érdekes könyvajánlót olvashattak a Magyar Nemzet 1951. augusztus 29-i számában: „A Könyvnapon jelenik meg Devecseri Gábor új elbeszélő költeménye, a címe: »Önkéntes határőr.« Azt a részletet közöljük, amikor Mészáros Mihály és Tóth József határőrök Tito átdobott ügynökét teszik ártalmatlanná egy határmenti parasztember, Szakáll bácsi segítségével. 

»Nádas mélyén mi csörög? 

Nem olyan nehéz a köd, 

hogy tejszínű teste alatt 

törjön-reccsenjen a nád! 

Mészáros most Tóthnak pisszen 

Valaki jár odaát! 

Tóth már a vízmosás mellett 

fekszik, figyel hangtalan. 

Túloldalon csörög a nád, 

vékony, intő hangja van: 

»»Figyeljelek, fölhasználja 

az ellenség a ködöt«« 

Túlsó parton lapul a kém 

a drót és a köd mögött. 

A kövér köd kavarog, 

medvetalpakon forog, 

táncot jár a félhomályban, 

lassan járja s még magában. 

Ki kapja el derekát, 

vajjon kinek lesz a párja? 

Titó kéme, vagy Tóth József 

viszi-e a ködöt táncba? 

Nem tudjuk követni szemmel, 

ügyes lehet a gazember. 

De ügyesebb nála Jóska: 

nyolcesztendős kora óta 

tizennyolcéves koráig 

a béresek útját rótta, 

kínban edződött sokáig. 

Apja meghalt fiatalon, 

Semsey gróf élt helyette, 

apját, magát Semsey gróf 

csendőrökkel megverette, 

a grófot a gyógyult ország 

kertjeinkből kivetette: 

ne maradjon itt a métely, 

legyen házunktája tiszta.

S most a csendben, ködköpenyben 

mintha száz gróf kúszna vissza! 

Lendül a kém— pendül a drót. 

»»Miénk vagy már jómadár!«« 

Ketten őrködnek fölötte,

erre hozza héjja-röpte, 

nem lehet, hogy visszaszáll!”.

Bár a részlet még tovább tart [Jóska és Mihály „Szakáll bácsi” segítségével letartóztatja a kémet], ettől inkább megkímélném az olvasót [meg magamat]. Devecseri őrnagy később már nemigen volt büszke erre az elbeszélő költeményre, Sztálin halála után a kommunista elit és a hozzájuk csatlakozott társutas értelmiség is “szakított” a sztálinizmussal, ezzel saját sztálinista időszakuknak is búcsút intve. Találtam egy érdekes epizódot, amelyben azt örökítették meg, hogyan reagált később Devecseri arra, amikor a múltjával szembesítették. A Takács Tibor nevű szerző a Magyar Honvédban publikálta a következő történetet: 

 „A mi első találkozásunk felejthetetlen volt. Az írószö­vetség Gorkij fasori házában fogadott Devecseri Gábor, őrnagyi ruhában feszített hatalmas íróasztala mögött. Soha nem találkoztunk, aminek oka szegediségemben rejlett. Csak nagyon ritkán jöttem fel Buda­pestre. Amikor benyitottam szobájába, felugrott, elém jött s lelkesen azt mondta:

– Hát te is katona lennél, kedves Tibor? Örömmel fo­gadlak, s elintézzük, hogy már holnap bevonulhass.”

Ez a találkozó még 1949-ben történt. Takácsból is „katonaíró” lett, később is jóban voltak, majd az egyik találkozójukon egy különleges dedikációt kért. „Merész lépésre szántam el magam. Eléje tettem hírhedt könyvét, az 1951-ben megjelent Ön­kéntes határőr című elbeszélő költeményét. Tele voltam félemmel. Most az arcomba csapja, gondoltam.

– Ebbe is írjak valamit? – kérdezte meglepetten.

– Ha akarsz.

Kicsavarta töltőtollát, s odaült íróasztalomhoz.

Mit tesz a könyvvel? – riadt bennem a lélek. Hatalmas betűket kanyarított a szűztisz­ta papírosra.

»Lófaszt!« – olvastam meg­rémülve a szót. S így írta alá: D. G.

Már nem maradt más dedikációra hely. Vagy mégis? Szépen, akkurátusán, hiszen már kiokádta magából a múlt szennyét, s talán enyhült irán­tam érzett haragja, mert körbe­ írta a nyomtatott verzál betű­ket ezzel a szöveggel:

»Aláírás helyett! Mindez t.i. szép lett volna, ha illúzióink mögött a valóság ott állt vol­na«”.

A cikkből kiderül, hogy később Takács felkereste Devecserit a költő csodálatos budai villájában, amit még 1945-ben kapott meg, és a rendszerváltás után az örökösöké lett. Erről az ingatlanról írok még. Most azon gondolkodom, hogy milyen kényelmes szembenézés volt ez is. „Lófaszt” – írta Devecseri, aki még akkor is őrnagy volt. Tehát eszébe sem jutott leszerelni, megválni a kényelmes főtiszti élettől. Annyira azért nem akart szakítani a múlttal. A cikk idején éppen egy görögországi útról tért haza. A riport szerint a villa ősfás parkjában mulatoznak, ouzóval kínálgatva Takácsot. 

Jóskát „Semsey gróf /csendőrökkel megverette, /a grófot a gyógyult ország /kertjeinkből kivetette: /ne maradjon itt a métely, /legyen házunktája tiszta” – írta Devecseri. És milyen igaza volt, „Semsey gróféket” „kivetette” a diktatúra, ő meg megkapta az egyik legszebb, legkülönlegesebb villát a leggazdagabb környéken. S hogy ennek mi volt az ára? Az egyik részletet az Önkéntes határőrrel fizette meg.  

Vezető kép: Jobbra Devecseri Gábor. Fotó: Fortepan.hu, ad.: Hunyady József