Ma hetven éve született Csengey Dénes. Az első gondolat, amely keselyűként körözni kezd felettünk: borzasztó, hogy még ma is csak hetvenéves lenne. Ennél csak az szomorúbb, hogy milyen kevesen ismerik ma már a nevét. Elkeserítő lenne egy általános közvélemény-kutatás, és nem is csak az egészen fiatalokra gondolok. Pedig ő megérdemelné, hogy városközpont viselje a nevét.
Csengey sokunk nagy politikus-példaképe a huszadik századból. Számomra talán a legnagyobb. Elsősorban nem a politikai teljesítménye miatt, hiszen élete közepén elragadta a halál, hanem azért, amit jelentett nektek, illetve nekünk – utólag.
Mondhatnánk, hogy tiszteletünkben szerepet játszik, játszott a korai halála is, hiszen tiszta maradt. De róla azt is tudjuk, tiszta is maradt volna.
Biztosak vagyunk abban, hogy később sem vett volna részt méltatlan játszmákban, üzletekben, nem forintosította volna az igazságot, nem védekezett volna félrebeszélésekkel, nem magyarázta volna ki a múltat. Nyugodtan mondhatom, hogy a jobboldaliak között legenda volt és maradt. De azért őt kis szemétdombunk túloldalán is tisztelték. Hasonlóan a pár napja méltán ünnepelt alkotótárshoz, Cseh Tamáshoz.
Itt a legkönnyebb tiszta szívvel meghalni. A vonat lehet valós, mint József Attila esetében, de lehet hasonlat is: hányunkat gázolt halálra az elmúlt száz évben?
Csengey Dénes fiatalon ment el. Sokan gondolják, hogy elégette magát a harcban. Mások megrendezett gyilkosságnak tartották, tartják a halálát, hallottam hitelesnek tűnő információkat erről, de igazságot tenni nem tudok. Talán nem is kell. Fia, Csengey Balázs, akivel nem is olyan régen interjút készítettem, kizártnak tartja az erőszakos véget. Ki vagyok én, hogy őt vagy mást, bizonyítékok nélkül egy sötétebb végről győzködjem? Meg minek is.
„Ott essem el én, / A harc mezején” – dalolta Petőfi Sándor, akihez igazán sok minden kötötte Csengey Dénest. Nem hiszem, hogy Csengey Dénes ezt a véget akarta volna [kisgyermekei voltak, szerető felesége], mégis így történt. Ott esett el ő is.
Sokak lelkében kései Petőfiként él, lobogó hajjal, Trabantjával járva az országot, verselve, szónokolva, harcban egy nehézsúlyú, néhol láthatatlan, néhol előtűnő, szinte megfoghatatlan ellenféllel.
Barátja és alkotótársa, Cseh Tamás ezt mondta róla:
Nem sokkal később Cseh Tamás is meghalt. Azt hiszem, ez volt az utolsó interjúja.
„Megrendülésünk súlytalan,
Panaszunk sincsen, nincs már, csak vinnyogás.
Túlélő alázat csendesít,
de túlélhetetlen itt a hallgatás” – írta Csengey.
Túlélhetetlen a hallgatás, és fel is fal minket, akár a rák. Nem maradunk némák. És nem hagyjuk, hogy elfelejtsétek Csengey Dénest. Azt nem.
Fotó: Tvkeszthely.hu
––––
Korábbi cikkem és beszélgetésünk Csengey Dénesről:
Hálózat: Ott esett el ő is, a harc mezején – Csengey Dénesről Csengey Balázzsal
A szabadság kis körei – célkeresztben Cseh Tamás és Csengey Dénes