Ezért éri meg előadásokra járni. És közben újságírónak „lenni”. Ma Vásárhelyi Miklósról és a többi propagandistáról beszéltem a Magyarságkutató Intézet és az NMHH Médiatudományi Intézet által szervezett konferencián.
Előttem és utánam is remek előadásokat hallottam, Máthé Áron a Szabad Nép átalakulásáról beszélt, Kása Csaba Boldizsár Iván propagandista múltjáról, majd utánam következett Soós Mihály, az ÁBTL történésze, aki igencsak meglepett.
Baló Györgyöt Oláh János százados szervezte be. De ez a rendszerszerűen jól felépített folyamat végén volt. 1976-ban egy Oláh – természetesen fedésben – azt kérte Balótól, hogy ismerkedjen meg a Nemzetközi Újságíró Szervezet [NÚSZ] Magyarországon tanuló afrikai diákjaival.
Soós Mihály kutatása szerint Baló megtette azt, amire Oláh János százados – illetve a hírszerzés – megkérte. Ezután az állambiztonság támogatta Baló amerikai tanulmányútját, és ennek kapcsán előkészítették a beszervezését.
Balót hivatalosan 1981-ben zárták ki a hálózatból, Soós Mihály úgy látta, nem igazán működött együtt, kibújt az állambiztonsági munka alól. Ha jól értettem, ez a kizárásával foglalkozó iratból derült ki.
Ennek köszönhető az is, nemet mondani is lehetett, tette hozzá Soós – arra utalva, hogy „Zengődi” például – akit Balóhoz hasonlóan kommunistának tartottak akkoriban – megtette ezt. Csak ugye ő akkor nem utazott nyugatra. Viszont itthon jelentős karriert épített, az egész ország ismerte. Hiszen a lényeg nem is a beszervezés:
Nem érdekelten, hogy Baló Györgyöt titkos munkatársnak szervezték be. És az sem, hogy munkadossziéja nem kutatható.
Soós Mihály előadását várhatóan valamikor megosztják majd az interneten. Abból azért jobban összeáll majd a kép.
Vezető kép: 25 éves Magyar Televíziót bemutató tévésorozat forgatásán, balról Kelemen Endre szerkesztő-műsorvezető, Baló György műsorvezető, Bokor Péter rendező. Forrás: Fortepan.hu, ad.: RTV