Előre szólok, hogy az írás a képzelet szüleménye. De azért sok-sok részigazságot tartalmaz.
Megdöbbentő dolog történt 1990. június 20-án, amikor a Fillér utca és az Ezredes utca sarkán vérbe fagyva találták Ács Dezsőt. Ács Dezső az Európa Könyvkiadó közismert és közkedvelt vezetője volt. A rendőrségi nyomozás szerint éppen villája előtt kaphatták el, majd puszta kézzel agyonverték. Volt lap, amelyik egy feltételezhető tettesről, más újságok több elkövetőről írtak.
A félfasiszta Pesti Hírlap – a magyar sajtóban egyedüliként – természetesen nem tisztelte a halott emlékét.
A jogi eljáráshoz csatlakozott ifjabb Bárd Károly helyettes államtitkár, Pető Iván és Bauer Tamás is. Bauer Tamást SZDSZ-es párttársa, Eörsi Mátyás képviselte. Utóbbi munkáját két idősebb, szorgalmas kollégája segítette: Bárd Károly és Bauer Miklós.
„Ha történészként kérdeznek, azt válaszolom: igen túlzónak találom az ÁVH-val kapcsolatos legendákat. Valójában a legtöbb intézkedésük teljesen törvényes és jogszerű volt” – mondta Hanák Péter történész Orosz József riporternek az Igazság című népszerű műsorban.
Vajda Tibor fogtechnikus közben megdöbbentő erejű olvasói levéllel jelentkezett a Népszabadságban. A közkedvelt ausztráliai magyar ezt írta: „Éppen emiatt menekültünk el Magyarországról ötvenhat idején.
Július 5-én félelmünk valóban beigazolódott. Ismeretlen kopasz fiatalok meneteltek a „véres sarkon”. A Nap-TV riportere, Forró Tamás a párszáz fős tömegbe vegyült Farkasházy Tivadart kérdezte. „Mi ez itt, Teddy?” – érdeklődött felháborodottan Forró, mire az országszerte imádott humorista ezt válaszolta:
Amikor Hankiss Elemér, a tévé fasiszta-szimpatizáns elnöke meg akarta tiltani a műsor levetítését [arra az ócska magyarázatra hivatkozva, hogy Farkasházy „MDF-es megjegyzésére” semmi bizonyíték nincsen], az egész magyar és külföldi sajtó fellépett e példátlan lépés ellen. „El akarnak minket hallgattatni” – mondta szomorkásan Bolgár György a Rádióban, amire barátja, Ipper Pál még szomorkásabban azt felelte: „Ugyanezt éltük át ’44-ben.”
Az amerikai nagykövetség éppen távozó diplomatája, Mark Palmer üzletember búcsúzása előtt még egy utolsó gyertyafényes megmozdulást szervezett, és megkérte a New York Timest, a Washington Postot és a többi ismert lapot nyilatkozata közlésére:
Tényleg a félelem uralkodott ezekben a hetekben.
„Ez anarchia! Ez káosz! Ez fertelmes! Legközelebb az anyám következik?” – üvöltötte az általában higgadt Tamás Gáspár Miklós kissé hisztérikusan a német köztévé kamerájába. A műsorban a legendás riporter, Paul Lendvai megjegyezte:
Az igazán megdöbbentő fordulat akkor következett be, amikor egy hatvannyolc éves férfi magától jelentkezett a rendőrségen.
A Levéltár igazgatója Vitray Tamás műsorában [Csak ülök és tereferélek] leszögezte: P. Lajos semmilyen iratban nem szerepel. Legalábbis ő nem találkozott ilyesmivel. Kovács Jánosnak hihetünk – a Levéltár előtt Szeged rendőrkapitány-helyettese volt.
Tény, hogy a kimondottan agresszív, dölyfős, igénytelen ruházatú, kitartóan magyarkodó férfi ügyvédje a bíróságon védence beszámíthatatlanságára hivatkozott.
Ekkor következett egy igazán szürreális jelenet: P. Lajos felállt, megköszörülte a torkát, és így szólt:
A bíróság a minősíthetetlen hangnemet hallva azonnal kikísértette a magáról megfeledkezett vádlottat, akit sajnálatosan közben össze is vertek kicsit. Távollétében az ügyész halált kért rá, amit a bíróság végül elfogadott. Az ügyvéd erőtlen védekezésére [„Kérem, már nincsen halálbüntetés Magyarországon”], a bíró – Kiss József, a Pesti Hírlap lejárató cikke szerint szintén “volt ÁVH-s ezredes” – így felelt:
Az Alkotmánybíróság kisebb vita után végül helyt adott a bíró kérésének: „A példátlan eset példátlan büntetést kíván” – írták közleményükben, amihez végül senki nem adta a nevét.
Az SZDSZ a Parlamentben helyeselte a döntést [„Ki mint vet, úgy arat” – vetette oda Pető Iván a felháborodott Kónya Imrének], és a sajtó is teljes egyetértésben volt: helyes döntés született. Egyedül a Pesti Hírlap jelent meg P. Lajos kivégzése után másnap fekete címlappal, de ez a kutyát nem érdekelte.
Kedves olvasóim, ne higgyenek ennek a bolondnak. Ez az elvetemült férfi pontosan úgy halt meg, ahogyan élt. Gyáván, bűnét meg nem bánva, a nácik, a Bethlen Istvánok ideológiájától megfertőzve. A mi dolgunk, hogy tovább építsük az új, szép Magyarországot.
Hadd zárjam soraimat örömtelibb hírrel: szeptember huszadikán hivatalosan is átnevezték az Árpád-híd metrómegállót Ács Dezső térré. A szalagot maga a rajongott köztársasági elnök, Göncz Árpád vágta át:
Göncz Árpád szavait sok egykori munkásőr megtapsolta, a felemelő eseményt a BM által odavezényelt kopaszok sem tudták megzavarni.
Szerencsére azóta már számtalan tér, utca és közintézmény viseli az ártatlanul meggyilkolt Ács Dezső nevét. Sőt, Szeged polgármestere a napokban azt nyilatkozta, lehetséges, hogy a város felveszi a mártír nevét.
Ácsváros – ugye nem is hangzik rosszul?
––––
[Az írás a képzelet szüleménye. Ami igaz, a szereplők közül Bárd Károly, Bauer Miklós, Pető László, Vajda Péter, Vajda Tibor, Kanyó András és Ipper Pál bizonyíthatóan ÁVH-s volt. Paul Lendvai pedig – Lendvai Pálként – szintén az ÁVH-nak dolgozott. Ács Dezső alakját részben Kardos György, a Magvető Kiadót vezető „Ezredes” ihlette.
Záró megjegyzés: természetesen nem kívánom, nem kívánhatom senki halálát. Mégis, valamiért meg kellett írnom ezt az írást. Talán az agyonvert, kivégzett, elfelejtett „P. Lajosok” emlékéért.]
Fotó: Illusztráció. Berkesi András író [és volt ÁVH-s, katpolos]. A felvétel az Írószövetség Bajza utca 18. alatti székházában készült / Fortepan.hu, Hunyady József