Megtelt a Madison Square Garden. Pedig drágán adták a jegyeket, a legolcsóbb 100 dollárba ($) került. Este hétre várjuk Che-t. Mindjárt jön. Előtte persze nem a Padödő vagy a RAPülök játszott, hanem Shakira és a Féreg nevű ismert hip-hop-sztár. Féreg „nagy forma”, ahogyan a fiatalságunk mondja.
Az az igazság, hogy a fülembe mászott, „Hétfő van, lőj le még egy fehér gXXX-t! / Kunta Kinte már halott, de talán ez még segít”, dúdolom magamban, ahogyan várjuk a fő attrakciót. Féregen annyi arany van, hogy úgy csillog a színpadon, akár a Messiás. Szinte megvakulok.
Aztán megtörténik, belép Che. A lányok sikítozni kezdenek, de a fiúk is őrjöngenek. Feszülnek a melleken és a férfias mellkasokon a Guevara-pólok. Tudjátok melyik: sapka és szakáll, az ismert „jövőbe vetett” tekintet. Darabja az arénában: 20$.
Az HBO meg közvetíti az egészet, 10 millióan nézték csak azt a licitálást, amelyen legyőzték a Netflixet. A Netflix meg erre sorozatot készít: „A legenda”. Che-t a trükkökkel visszafiatalított Denzel Washington fogja játszani. Amikor megkérdezték, miért egy fekete, öreg színész, Alfred A. Finkelstein producer így felelt:
Régen Bob Dylan vagy valamelyik másik öreg forma azt énekelte: az asszony a világ négere. Ma már a hipster az!
Kicsit izgulok, de nem csak én! Százmilliók bambulják otthon okos-telefonjukat és laptopjukat, várva, hogy a „Legenda” elkezdje.
Kezemben a „Le a diktatúrával” kereplő és síp
forgatjuk, forgatjuk, kerepelünk, károgunk, kezd egészen őrültté válni a hangzavar. Che nem szól, nem mozdul, csak áll, és néz minket. Mint mindig: dühös.
Közben diktálom ezt a cikket az okos-telefonomnak, de alig-alig tudok már odafigyelni, úgy érzem, mintha a kezével egyenesen rám, a független Magyar Ifjúság tudósítójára mutatna. A távoli Magyarországról. Vajon tudja, hogy valamikor kommunisták voltunk? Vajon tudja, hogy nálunk is megpróbáltuk?
Húhú, szinte felrobban a Madison, mindenki röhög, üvöltözik, sokan félmeztelenre vetkőznek, már a mellek látványáért megérte eljönni.
Nem bírom! Óriási forma, érted, idejön, kap egy rakás pénzt, aztán bumm bele a képünkbe [bár sokan nem vagyunk amerikaiak, de hát mind nyilván azok is vagyunk].
Mit, az igazságot? Az igazságot, Che, hiszen azt hirdetted!
Ekkor betolják, bevonszolják a színpadra a hatalmas golyószórókat és gépágyukat. Lesz itt show, csak kapunk egy örökre felejthetetlen műsort a dollárjainkért!
Az egyik golyószóró mintha egyenesen rám nézne. Furcsa érzés.
„Tűz” – üvölti Che. –
És valóban lőni kezdenek. Kattognak a fegyverek, bömbölnek az ágyuk, különös muzsika ez az egész. A röhögő Féreg fejét maga Che loccsantja szét. Agyveleje hupilila zakójára fröccsen.
Én is a gyomromba kapom az elsőt. Először mintha nem is fájna, de az őrült tévedés csak egy századmásodpercig tart. Már sírok, üvöltök, a telefonom félregépeli, amit mondok.
– mondja a géphang. Ezt hallom utoljára. Arra gondolok, hogy mi lesz a fejemre ragadt Che-tangával, amikor végleg elviszi az egész arcomat egy drága pénzen vásárolt, amerikai gyártmányú, de vörös-csillagos dum-dum-golyó.
Istenem, már posztolni sem maradt időm.
–––––––––––
[A koncertről készült drámai dokumentumfilmet december 24-én mutatja be az HBO. Az áldozatok családjainak megsegítésért rendezett szilveszteri megakoncerten Shakira, Féreg és Koncz Zsuzsa mellett várhatóan az a Che Guevara is fellép, aki Insta-posztjában hangsúlyozta: „Nem kérek bocsánatot”. A koncerten készített dedikált fényképek, poszterek és pólók megrendelhetőek az Amazonon.]