Elolvastam két Kónya Imrével készült interjút. Az MDF korábbi meghatározó politikusa főleg Antall Józsefről és Göncz Árpádról beszélt ezekben az anyagokban. Meg a híres, hírhedt paktumról [nem az állítólagos-titkosról, hanem az ismert SZDSZ-MDF-alkuról]. Az első jelenetben Antall még boldog:
„Éppen erről szól a megállapodás, válaszolja, s elégedetten néz rám. Feladnák a kétharmados pozícióikat? – kérdezem csodálkozva. Ha nem is teljesen, de olyan mértékben igen, hogy lehessen kormányozni, feleli. S mit kapnak cserébe? – faggatom tovább. Azt, hogy Göncz Árpád lesz a köztársasági elnök. Göncz Árpád? – kérdezek vissza. Ellenzéki lesz a legfőbb közjogi méltóság?
Hát igen, az eredendő hiba. Göncz valóban Kovács Béla titkára volt. Amikor felépítették a Magyar Közösség nevű koncepciós ügyet, Kovács Béla titkárát, Göncz Árpádot is letartóztatták.
És igen, Gönczöt ’56-ban valóban lecsukták. Aztán a börtönben úgy kerülhetett a fordító-irodára, hogy nem tudott rendesen angolul. Ahogyan úgy jutott az indiai Rahman közelébe, hogy nem tudott angolul. [Rahman segítségével csempészték ki a a forradalmi iratokat.]
Mert ilyen rendes emberek voltak. Már vele.
Ezért is tartotta sok fogolytársa Gönczöt később „börtön-spiclinek”. Erre bizonyíték nincsen, s persze az is lehet, hogy későbbi teljesítménye miatt alakult ki sok emberben ez az emlék. Mintegy utólag is megmagyarázva Göncz posztkommunista-szimpatizáns lépéseit.
Kónya elmesélt még két történetet az idősebb Gönczről. Ez már a Taxisblokád ideje:
„Erre mondta azt Antall József, amikor bementem hozzá a kórházba, »azt hittük, hogy van nemzet«. Még egészen az elején javasoltam Göncz Árpádnak, hogy hívja össze a hat parlamenti frakció vezetőjét, és közösen szólítsuk fel a taxisokat a rend helyreállítására, a kormányt pedig, hogy kezdjen tárgyalásokat a hosszú távú megoldásról, mire annyit mondott:
Az SZDSZ a kormány lemondását követelte, és sajnos a köztársasági elnök is az országot megbénító taxisok mellé állt a törvényes kormánnyal szemben.”
Hát igen, erre azért emlékszünk.
Göncz Árpád Antall halála után tette fel a pontot arra a bizonyos betűre. Szintén Kónya idézte azt a Göncz-mondatot, amit szerinte a tragédiával kapcsolatban ejtett el a tévében:
Ehhez most nincs kedvem megjegyzést fűzni.