Radnai Péter búcsúztatja az Indexen a most elhunyt Gorbacsovot. Arra olvashatóan büszke Radnai, hogy már huszonnégy évesen moszkvai tudósító volt. Azt viszont elfelejtette leírni, hogy előtte az MGIMO-n végzett.

„– Gorbacsov elvtárs!

– Igen, Barabás elvtárs?

– Egy fiatalember szeretne Önnel interjút készíteni! 

– Hogy hívják?

– Radnai Péter elvtárs.

– Az ki? Hol a Juszt?

– Nincs Juszt, Gorbacsov elvtárs. Radnai van. Az MGIMO-n végzett.

– Az MGIMO-n?

– Igen.

– Jól van, Barabás elvtárs. Engedjék be.”

Talán ez a beszélgetés is megtörténhetett 1995-ben, Moszkvában, azon a konferencián, amelyet a Gorbacsov-alapítvány épületében rendeztek. A szereplők: 

– Barabás János. Valószínű, hogy az MSZMP és a KISZ egykori főkáderéről beszélünk [ha nem, akkor az azonos nevű [Barabás T. János] egykori varsói tudósítótól]. A politikus Barabás mindenesetre ekkoriban már üzletember. „1990–1994-ben az Intercontact Kft. nevű magyar–kanadai tanácsadó vállalat résztulajdonosa és ügyvezetője, 1994–1999 között az olasz többségi tulajdonú Ganz-Ansaldo Villamossági Rt. igazgatóságának elnöke, illetve 1996–1999-ben a Caola Kozmetikai Rt. igazgatóságának alelnöke, 1999-től a Transelektro Rt. elnöki főtanácsadója volt.” [Igen, tudom, igényelne ő is egy portrét már.]

– Radnai Péter, az MTV huszonnégy és fél éves moszkvai tudósítója. Életkora azért is érdekes, mert ez a diktatúra idején ez a bizalmi állások egyfajta csúcsa volt. Ss bár már a kilencvenes évek közepén jártunk, biztos sok beszervezett és be nem szervezett mameluk irigykedett rá. 

– Gorbacsov. 

Honnan jön ez a történet? Onnan, hogy a rosszfajta nekrológokat megidézve [amelyek nem az elhunytról, hanem a nárcisztikus szerzőről szólnak] a ma már az amerikai AMC-nek dolgozó [nahát, átállítást hallottam valahonnan?] Radnai éppen most írta meg az Indexen Gorbacsov halálát gyászolva.

Hogy milyen csodálatos volt, amikor ő fiatal riporterként megszólaltathatta a nagy Gorbacsovot. És mindezt Barabás János segítségével. Csak azt felejtette el leírni Radnai Péter, hogy éppenséggel az MGIMO-n végzett korábban. Sőt, valahogy egyáltalán nem írt arról, hogy Moszkvában élt. Pedig kitért a tanulmányaira.

„1989-ben érettségiztem, és mint a politikára fogékony fiatalnak szimpatikus volt a korábbi öreg bácsikhoz képest fiatal szovjet politikus, akit láthatóan kedveltek a nyugati világ vezetői.”

Igen, 1989-ben érettségizett. Aztán [az iratok szerint] a kommunista, posztkommunista MÚOSZ kiküldte az MGIMO-ra. Hogyan is írtam korábbi cikkemben: 

„»Bennem a noteszem volt a legjobb. Vagy az a hálózat, akiket én ismerek« –

mesélte [Radnai] egy bulvárműsorban önfeledten arról, hogyan választották ki a Playboyhoz, annak ellenére, hogy sohasem dolgozott a nyomtatott sajtóban korábban. De ne szaladjunk ennyire előre. Radnait a levéltári iratok szerint a MÚOSZ küldte ki Moszkvába, diplomája megszerzése után is ott maradt, hiszen évekig a Magyar Televízió moszkvai tudósítója volt (ilyen fiatalon azért ez kalaplengetést érdemel). Későbbi bulvárinterjújában ezt mondta:

»Én ’89-ben mentem ki, akkor, amikor már a berlini fal leomlott. Utólag azt mondom, kicsit furcsa ötlet volt. Akkor még éppen nem voltak Magyarországon újságíró-iskolák… Nagyon sokan végeztek ott… Csak most már nem mindenki ezt mondja elsősorban… Hardy Misitől Frei Tamásig… Tök jó, hogy így jött össze… Semmire nem emlékszem arra, amit tanultam. Ha valami, akkor a nyelvek… Ha valamit tanultam, akkor a túlélés«.”

Semmire sem emlékszik. Ez is stimmel. Nyilván ezért is felejtette el beleírni a nekrológba.

Csodáljuk hát a megújult Index-et, hogy a nyolcvanas éveket megidézve egy MGIMO-s újságíróval emlékszik Gorbacsovra. Igaz, a szerző már az AMC-nek dolgozik. Most éppen. 

De a kilencvenes években ők hárman – Frei, Hardy és Radnai [három volt MGIMO-s] – a Bánó András-féle Egyenleg munkatársai voltak. Utóbbi [azt hiszem] nem volt MGIMO-s. Ő volt a kakukktojás?

Fotó: Index