„nem a lánc
nem az óraműpontossággal
visszajáró sas
csőre karma
az árulás füstje fáj
a fuldoklás szégyene
miért kellett körém
gyújtanotok az erdőt”.
Kányádi Sándor költőnk Prométheusz című versét Latinovits Zoltánnak ajánlotta. Latinovits túl korán ment el, nem talált ki a köré gyújtott erdőből. De voltak, akik igen. Akik megtörhetetlenek maradtak.
Még égtek a fák, amikor láttuk felbukkanni. Egyenes tartással jött, szálegyedül. Körülötte temetetlen holtak. Honfitársai, néhol látható, néhol láthatatlan kalodákba zárva. Zengő hangon, határozottan beszélt. Azt mondta, jogunk van embernek lenni. Magyarnak lenni. Azt mondta, van hitünk erősnek lenni. Megmaradni.
Példaképét, Mindszenty Józsefet ugyanazért üldözte a kommunista diktatúra, amiért őt, és amiért Latinovits Zoltánt is. Mert nem voltak hajlandóak megalkudni. Mert egyenes gerincűek maradtak akkor is, amikor a rezsim a megroppantásban, a tönkretételben, a megvásárlásban, a különalkukban volt érdekelt.
Nem és nem. Felszabadító érzés az ördögnek nemet mondani. És a nem valójában igenné változott. Igen egy szabad Magyarországra. Igen a demokráciára. Igen a félelem nélküli életre. Igen Istenre. Igen az emberre.
Ne legyünk szomorúak, Tibor bácsi teljes, minden áldozatával együtt csodálatos életet élt. Próféta volt egy olyan korban, ahol elüldözték, lejáratták, megölték az igaz prófétákat és a hamis hordószónokoknak építettek hatalmas szószékeket a mi vérünkből, verejtékünkből, múltunkból, jelenünkből, jövőnkből. De a babiloni tákolmány végül rájuk omlott, és mi megtörve, bepiszkolva, elszegényedve, eladósodva, de csak kikászálódtunk a romok alól.
Ki tudja, ha ő nincs, akkor mi marad meg belőlünk? Ki mentette volna meg a lelkünket? Ki maradt volna meg helyettünk önmagunknak? A láng, a gyufa nélkül magunkra maradva kuporodtunk volna ebben a rettenetes, vörös télben, mi, kis gyufaárus-magyarok, tényleg szál-, szálegyedül. De nem így történt. Isten küldhette őt hozzánk ebben a szörnyű időben.
„Ekkor nyitva láttam az eget. Egyszerre egy fehér ló jelent meg. Aki rajta ült, azt Hűségesnek és Igaznak hívták. Igazságosan ítél és harcol” – írja a Jelenések könyve.
Ugye látjuk a lovast? Most lovagol el a naplementébe, a felesége, a családja, a szerettei és Isten felé. Mi pedig itt maradtunk. De nem szálegyedül. Nem. Itt lesz velünk, mert hazudják bárhogyan is, bármilyen erővel, bármennyire búgva, bármilyen gúnnyal: nem Kádár, hanem Pákh Tibor népe vagyunk.
[[Emlékbeszédem Pákh Tibor gyászmiséjén. Elhangzott december huszonkettedikén a Mindenkor Segítő Szűz Mária lengyel-templomban. Fotó: Mandiner]